Chirurgiczne leczenie otyłości (CHLO)

CHLO

Chirurgicznym leczeniem otyłości (CHLO) zajmuje się dział medycyny zwany bariatrią. Chirurgia bariatryczna jest obecnie najskuteczniejszą długoterminową metodą leczenia pacjentów z zaawansowaną otyłością. Ma ona zastosowanie w momencie, gdy zachowawcze metody leczenia (zmiana stylu życia, w tym sposobu odżywiania się) nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Dla kogo CHLO?
Ogólne wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości:
 • Wartość BMI (wskaźnik masy ciała, Body Mass Index) równy lub wyższy niż 40 kg/m2.
 • Wartość BMI (wskaźnik masy ciała, Body Mass Index) w przedziale 35-40 kg/m2 przy jednoczesnym występowaniu, na przykład: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo – naczyniowego, zespołu bezdechu sennego, choroby stawów wymagającej leczenia operacyjnego, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, bezpłodności żeńskiej (w tym związanej z PCOS), innych istotnych wskazań społecznych lub psychologicznych lub sytuacji, gdy otyłość jest powodem dyskwalifikacji od istotnej formy leczenia zabiegowego w zakresie innych specjalności (np. zabiegi ortopedyczne, neurochirurgiczne).
 • Wiek w przedziale 18 – 65 lat
Przy kwalifikacji istotna jest aktualna masa ciała lub najwyższa udokumentowana w przeszłości. Jeśli przed operacją zredukujesz masę ciała i spowoduje to obniżenie BMI poniżej kwalifikującego do operacji nie będzie to przeciwskazaniem do jej wykonania. Taka sytuacja miała miejsce, np. u Pani Beaty. Ale pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozważenia.

 

Jak obliczyć BMI?
Kwalifikacja do chirurgicznego leczenia otyłości.
Kwalifikacją do CHLO zajmuje się chirurg bariatra. Jest to proces, który obejmuje wykonanie szeregu badań, m .in. gastroskopii, USG jamy brzusznej, spirometrii, EKG, echo serca i badań laboratoryjnych a także konsultacji z różnymi specjalistami, np. kardiologiem, pulmonologiem, psychologiem oraz dietetykiem

Dietetyka bariatryczna

Po co dietetyk?
Twoim celem jest redukcja masy ciała i odzyskanie zdrowia. Musisz trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe, sama operacja nie rozwiąże problemu. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia i je utrzymać często potrzeba będzie wielu miesięcy lub lat pracy nad sobą, swoimi słabościami oraz współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin, w tym z dietetykiem.
Wsparcie dietetyczne będzie Ci potrzebne na każdym etapie leczenia:
 • w czasie kwalifikacji do operacji,
 • w okresie przygotowania do operacji, które trwa często wiele miesięcy,
 • w okresie bezpośrednio przed operacją,
 • w okresie bezpośrednio po operacji,
 • w dalszych miesiącach po operacji.
Nie martw się tym, że do operacji pozostało Ci wiele miesięcy. Ja patrzę na to z perspektywy korzyści – im więcej będziesz mieć czasu przed operacją na wypracowanie zdrowych nawyków, tym lepszych i trwalszych efektów możemy spodziewać się po operacji. Zerknij, jak to wyglądało u innych osób.

Moim zadaniem jest przede wszystkim EDUKACJA ŻYWIENIOWA.

Jak jeść? Ile jeść? Co jeść? Kiedy jeść? Czego nie jeść? Dlaczego?
Uzyskasz pomoc w wypracowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Dowiesz się, jaka powinna być porcja, jakie produkty wykluczyć a które wystarczy ograniczyć, jak zaplanować posiłki w ciągu dnia i dobrać odpowiednie produkty, żeby posiłki były dobrze zbilansowane zarówno przed operacją jak i po jej wykonaniu. Wskażę Ci też błędy, które popełniasz i metody ich skorygowania.
Powiem Ci, jak zmniejszyć objętość wątroby (ma to ułatwić chirurgowi wykonanie operacji) i jak rozszerzać dietę w pierwszych tygodniach po operacji.
Będę monitorować tempo redukcji masy ciała.
Powiem Ci, co robić, gdy pojawią się dolegliwości, np. refluks, nudności, zaparcia, zespół poposiłkowy.
Będę monitorować występowanie ewentualnych niedoborów żywieniowych.
 
Gdzie szukać pomocy w Lublinie?

 • Oddział chirurgii ogólnej, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, ul. Herberta 21 (wcześniej Kruczkowskiego)
 • www.jakubgolyski.pl
 • Oddział Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Szpital Powiatowy w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52
 • www.luxmedlublin.pl

Mapa strony

Kontakt

e-mail: n.parulska@dietamedica.pl
tel.: +48 536 563 555

Luxmed Lublin
tel. 81 532 37 11 (biuro obsługi pacjenta)